МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Авто
Најагресивниот Lamborghini Urus досега

Најагресивниот Lamborghini Urus досега

недела, 10 март 2019, 10:09ч.   |   L.E.

 Дечките од Mansory сигурно мислат така, а тоа го докажува и нивниот нов Lamborghini проект. Германската компанија за модифицирање на луксузни автомобили наречена Mansory, неодамна ни претстави уште еден свој проект. Овој пат се работи за спортскиот SUV на Lamborghini, кои тие го претврорија во уникатен примерок и го нарекоа Urus Venatus.

Модификациите кај Venatus се застапени по екстериерот и ентериерот, додека пак погонскиот агрегат остана недопрен. Предната страна на италијанскиот супер SUV изгледа поагресивно од кога и да е, благодарение на новиот браник кој сега има многу поголеми воздушни решетки. Хаубата е исто така редизајнирана и вклучува дополнителни воздушни отвори, а овој Urus добил и нови прагови.


Lamborghini Urus

Дизајнот на задниот дел делува уште порадикално. Тука се наоѓа браникот со остри завршетоци, надополнет со гигантски робусен дифузер кој вклучува три централно поставени врва од издувниот систем. Класичниот спојлер сега е заменет со поголем и поуникатен, поставен на капакот од багажниот простор. Дополнително, може да се забележат делови од јаглеродни влакна, затемнети фарови, портокалови акценти и масивни 24-инчни сиви фелни.

Возачката кабина е исто така дел од овој make over, каде речиси секој дел е преработен. Таа се каректеризира со многу портокалови акценти кои се одличен контраст на сивите материјали. Компанијата не пропуштила да се пофали со својата изработка, па така „Mansory“ логоата можат да се забележат насекаде. Со самото отворање на вратите може да се забележи натписот „Venatus 1/1“, кој претставува уште еден индикатор дека овој Urus е еден и единствен.

Како што веќе напоменавме, модификациите на Mansory не се застапени под хаубата на овој луксузен модел. Со 4.0 литарски дво-турбински V8 мотор и моќност од 641 КС и 850 Nm, тие би биле непотребни.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.