МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Технологија
Motorola претстави четири нови смартфони

Motorola претстави четири нови смартфони

сабота, 09 февруари 2019, 10:08ч.   |   L.E.

 Компанијата Motorola Mobility во Бразил претстави ажурирана линија на паметни телефони од средeн опсег – Moto G7. Серијата вклучува четири гаџети со различни технички карактеристики: напреден G7 Plus, основен G7, достапен G7 Play и долготраен G7 Power.

На врвот на е Moto G7 Plus кој има осум-јадрен процесор Snapdragon 636, 4 GB RAM меморија и 64 GB внатрешна меморија. Резолуцијата на 6.24-инчниот дисплеј е 2270×1080 пиксели. Двојната задна камера е опремена со сензори од 16 и 5 мегапиксели, предната камера е од 12 мегапиксели подготвена за најдобрите sele фотки. Капацитетот на батеријата со поддршка за брзо полнење е 3000 mAh.

 

Moto G7 е опремен со дисплеј со дијагонала од 6,2 инчи со резолуција од 2270×1080 пиксели и предна камера од 8 мегапиксели. Има осум-јадрен Snapdragon 632 процесор со поддршка од 4 GB RAM меморија. Капацитетот на батеријата со поддршка за брзо полнење е 3000 mAh. Двојната главна камера се состои од два сензори со резолуција од 12 и 5 мегапиксели.

Moto G7 Power е долг модел со “засилена” 5000 mAh батерија. Како и G7, овој паметен телефон доби чипсет Snapdragon и 6.2-инчен дисплеј, но резолуцијата е 1520×720 пиксели. За разлика од “големиот брат”, уредот е опремен со една задна камера од 12 мегапиксели. Предната камера не е променета и има 8 мегапиксели.

 

Помладата линија на уреди наречена Moto G7 Play е фокусирана на буџетскиот сегмент и доби поскромни карактеристики. Snapdragon 632 процесор со 2 GB RAM меморија и дијагонала на екранот со резолуција од 1512×720 пиксели има 5,7 инчи. Задната камера е од 13 мегапиксели, додека предната има 8 мегапиксели. Капацитетот на батеријата е 3000 mAh.

Објавените паметни телефони ќе се продаваат по цена од 200 до 340 долари.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Samsung им го покажа „превиткувачкиот“ Galaxy на мал број на клиенти на CES 2019?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.