МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Mercedes-AMG инвазија во Скопје!

Mercedes-AMG инвазија во Скопје!

сабота, 09 февруари 2019, 10:04ч.   |   L.E.

Денес имавме несекојдневна можност одблиску да погледнеме три различни Mercedes-AMG модели – C63 Coupe, E63 S и новиот Mercedes-AMG GT 63!

Ајде една брза математика – Mercedes-AMG C63 Coupe има 476 коњски сили. Големиот Mercedes-AMG E63S има 612 коњски сили, и несекојдневниот Mercedes-AMG GT 63 има 585 коњски сили. Тоа се вкупно 1673 коњски сили. Добар тим, нели?

Оваа ергела доаѓа од Германија – поточно од Affalterbach, домот на AMG. Сите три автомобили го користат 4-литарскиот твин-турбо V8 кој во зависност од моделот е „навиен“ да испорачува различен број коњски сили. Сите автомобили тука постигнуваат 100 километри на час за „нешто ситно“ над 3 секунди – и сите имаат максимална брзина која е електронски ограничена на 250 километри на час. Без тој лимит, сите можат лесно да „допрат“ 300 километри на час.

Навистина нема потреба ниту ние повеќе да пишуваме, ниту вие да читате… Уживајте!

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.