МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Свет
СЗО: Во 2018 година во Европа од сипаници починаа 72 лица

СЗО: Во 2018 година во Европа од сипаници починаа 72 лица

петок, 08 февруари 2019, 16:57ч.   |   Z.H.

 Од сипаници во текот на 2018-та во Европа починаа 72 лица, што е двојно повеќе во споредба со претходната година, соопшти денеска Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа.

 
Во соопштението се посочува дека лани во европските земји биле регистрирани вкупно 82.596 случаи на лица заболени од сипаници, што, според СЗО, се должи на „нискиот степен на вакцинација на некои маргинализирани групи“.
 
Според податоците од 47 европски држави, како што јави ДПА, најголем број смртни случаи од сипаници имало во Украина, вкупно 15, а по неа следува Србија со 14 починати од оваа заразна болест.
 
Украина е на „лидерската“ позиција и кога станува збор за бројот на заболени од сипаници со регистирани 53.218 случаи. По неа, следува Србија со 5.076 заболени, Изреал со 2.919, Франција со 2.913 и Италија со 2.517 болни од сипаници.
 
Сипаниците се заразна болест, што се шири со кашлање, кивање и близок или физички контакт со секрети од нос или грло на заболени лица. Според СЗО, најризични категории за заболување од сипаници се невакцинирани мали деца и бремени жени.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.