МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Свет
Најмалку шест жртви во невреме во Рио де Женеиро

Најмалку шест жртви во невреме во Рио де Женеиро

петок, 08 февруари 2019, 13:56ч.   |   Z.H.

 Најмалку шест лица загинаа во невремето што вчера го погоди Рио де Женеиро, предизвикувајќи хаос и поплавување на улиците.

Брзината на ветрот достигнувала и до 110 километри на час, а поради одрони на кал и земја затрупани се многу патишта.
 
Невремето најмногу ги погоди фавелите во градот. Градоначалникот на Рио, Марсело Кривела изјави дека големата количина вода била неочекувана и оти довела до трагедија.
 
Невремете дојде само неколку дена после најтоплииот јануари во последните 97 години во градот, кога температурата достигнувала и 42 Целзиусови степени.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.