МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Македонија
Грција ќе гласа за протоколот за пристапување на Македонија во НАТО

Грција ќе гласа за протоколот за пристапување на Македонија во НАТО

петок, 08 февруари 2019, 09:28ч.   |   Xh.I.

Грчкото собрание денес треба да гласа за протоколот за пристапување на Македонија во НАТО откако вчера доби зелено светло на Комитетот за надвореша политика и одбрана со мнозинство гласови.

За да се изгласа протоколот потребен е најмалку 151 глас, а очекувањата во Грција се дека пратениците кои ја поддржаа ратификацијата на Преспанскиот договор, денеска ќе го поддржат и Протоколот.

На новинарско прашање кога новинарите ќе може да почнат во своите текстови да го користат називот „Северна Македонија“, алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, појасни дека по гласањето на протоколот Грција ќе испрати Вербална нота до Министерството за надворешни работи на Северна Македонија.

„Тие веднаш, можеби истиот ден, може следниот, треба да ги известат Обединетите наци и сите земји што ги имаат признато со претходното уставно име, дека новото уставно име е Северна Македонија. Во прашање се денови“, рече Катругалос.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.