МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Спорт
Еспањол против Виљареал беше најгледан во својата историја – само поради еден Кинез!

Еспањол против Виљареал беше најгледан во својата историја – само поради еден Кинез!

петок, 08 февруари 2019, 09:24ч.   |   Xh.I.

Добро познато е дека фудбалот е спорт кој глобално привлекува огромно внимание, но овие бројки кои се поврзани со каталонски Еспањол и Кина се навистина неверојатни.

Ву Леи е Кинез кој за две милиони евра потпиша договор со Еспањол на 28-ми февруари. Леи заигра Еспањол против Виљареал и тогаш одигра 12 минути.

Минутажата не е голема, но во тие 12 минути Еспањол имаше гледаност како никогаш претходно во историјата.

Внимавајте, во тие 12 минути Еспањол во Кина го гледале 40 милиони луѓе!

Секако, тоа е така затоа што во Кина сакаа да го гледаат нивниот сонародник во Ла Лига, па нема соменвање дека Еспањол ќе има огромна заработка од азискиот пазар.

Можеме да замислиме само како ќе се продаваат неговите дресови во оваа земја.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.