МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Технологија
Германија упати барање до „Фејсбук“ во врска со личните податоци на корисниците

Германија упати барање до „Фејсбук“ во врска со личните податоци на корисниците

петок, 08 февруари 2019, 08:19ч.   |   L.E.

 Антимонополното тело на Германија побара од платформата „Фејсбук“ да прибира помалку информации за корисниците на мрежата доколку истите не дале согласност.

Регулаторното тело започна истрага околу социјалната мрежа поради сомненија дека голем број корисници не се свесни за активностите на компанијата.

Истрагата вклучува информации прибрани од извори како и останатите апликации кои се во сопственост на „Фејсбук“, вклучувајќи ја и „Инстаграм“.

Компанијата изјави дека ќе поднесе приговор со образложение дека „Фејсбук“ може да продолжи да прибира податоци, но не смее да ги комбинира со главниот профил на корисникот доколку корисникот не даде согласност.

Регулаторното тело додава дека задолжителното поле за штиклирање со кое корисникот дава согласност за користење на неговите лични податоци не е доволно за да се процесираат информации од таков карактер.

„Фејсбук“ има еден месец да упати приговор пред оваа одлука да стапи во сила.

Доколку одлуката стапи во сила, компанијата е должна да изнајде техничко решение во рок од 4 месеци./Makfax

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Samsung им го покажа „превиткувачкиот“ Galaxy на мал број на клиенти на CES 2019?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.