МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Култура
Премиера на „Пипи Долгиот Чорап“ во струмичкиот театар

Премиера на „Пипи Долгиот Чорап“ во струмичкиот театар

петок, 08 февруари 2019, 13:06ч.   |   L.E.

 Сезоната, во која НТ „Антон Панов“ од Струмица ја одбележува 70-годишнината од постоењето, ја почнува со детската претстава „Пипи Долгиот Чорап“. Премиерата на ова култно дело од Астрид Линдгрен е в недела на големата сцена на театарот.

Режијата е на Драгана Таневска, која ја потпишува и сценографијата. Драматизацијата е на Ацо Гогов, а костимите се на Ванчо Василев.

Насловната ролја на Пипи Долгиот Чорап ја толкува Анкица Бенинова.

-Од почетокот на подготоквите на претставата кај мене се појави едно огромно задоволство да ја креирам и играм Пипи како лик заради тоа што е многу темпераметна и живее во сопствен свет, во некои сопствени авантури кои ги има доживеано или не, рече Бенинова.

Покрај неа во претставата настапуваат и актерите Игор Тодоров, Јулија Милкова, Ванчо Мелев, Кире Ѓоргиев и Ванчо Василев.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Шест романи во трката за „Роман на годината“
Краток филм на Елеонора Венинова ќе се прикаже на Кан
Филмска вечер во Кинотека со германскиот филм „Што останува“
Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј
Почина македонскиот виолинист и концерт мајстор во Македонската опера и балет – Ѓоко Николовски
Плати со поезија по 5-ти пат го разубави Скопје
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.