МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Hyundai дефинитивно нема да изложува во Женева

Hyundai дефинитивно нема да изложува во Женева

петок, 08 февруари 2019, 12:56ч.   |   L.E.

 Веќе и да нема голем европски автомобилски саем, а кој некогаш бил од голема важност за компаниите, да не се соочува со откажувања. Автомобилските компании постепено се свртуваат кон други начини на промоција и презентација на своите нови модели, а од саемите во Женева, Париз или во Франкфурт скоро редовно се откажуваат 5-6 големи светски имиња од автомобилската индустрија.

Како што велат во Hyundai, оваа година компанијата „истражува други, иновативни стратегии за лансирање на нови модели“, наместо традиционално претставување на возилата на саемот во Женева. Сепак, корејскиот производител најави дека ќе биде присутен на следниот голем европски саем на автомобили, оној на есен во Франкфурт.

Покрај Hyundai, оваа година во Женева нема да изложуваат и Volvo, Ford, Jaguar и Land Rover. Некои од овие производители го прескокнуваат саемот поради лошата продажба на одредени пазари, а други затоа што и немаат што ново да понудат во моментот.

Од друга страна, сестринскиот бренд на Hyundai, Kia, доаѓа во Женева. Еден од новитетите на овој производител може да биде новиот кросовер базиран на моделот Ceed. Се шпекулира дека ова возило ќе ја носи ознаката XCeed и ќе биде достапно само во верзија со погон на предните тркала.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.