МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Спорт
Манчестер сити повторно е на врвот на Премиер лигата

Манчестер сити повторно е на врвот на Премиер лигата

четврток, 07 февруари 2019, 09:57ч.   |   Xh.I.

Актуелниот англиски шампион, Манчестер сити се врати на првото место во Премиер лигата (барем привремено), откако на тешкото гостување кај Евертон си замина со 2:0 победа, која може да биде клучна во борбата за трофејот со Ливерпул.

Сити сега има натпревар повеќе од Ливерпул (кои во сабота го пречекуваат Бурнемаут) и двата клуба имаат по 62 поени, но клубот од Манчестер е на врвот поради подобрата гол разлика (67:20 во однос на 56:15 на „црвените“).

Клучниот човек за тимот на Пеп Гвардиола беше дефанзивецот Ајмерик Лапорт, кој во судското продолжение во првото полувреме, кога по еден слободен удар на Давид Силва беше највисок во скокот и го совлада Џордан Пикфорд. Длабоко во судското продолжение, Габриел Жесус ги постави конечните 0:2 во 98. минута од мечот.

Дел од навивачите на Ливерпул на социјалните мрежи беа лути на менаџерот на градскиот ривал Евертон, Марко Силва, кој стартуваше со првите ѕвезди Ришарлисон, Сигурдсон и Тосун на клупата (иако тројцата добија шанса во второто полувреме).

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.