МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Xроника
Во Скопје вчера санкционирани 122 возачи за непрописно паркирање

Во Скопје вчера санкционирани 122 возачи за непрописно паркирање

четврток, 07 февруари 2019, 09:55ч.   |   L.E.

Скопје, 7 фебруари- Десет лица се здобиле со лесни телесни повреди во осум од вкупно 15 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во седум сообраќајни несреќи е причинета материјална штета.

Според податоците на Министерството за внатрешни работи полицијата од сообраќај исклучила 41 возач, кои се движеле со поголема брзина од дозволената, двајца возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 15 пред да се стекнат со право на управување моторно возило, еден возач почетник и девет нерегистрирани возила.

Полицијата санкционирала и 122 возачи за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подгинати биле 90 возила.

Санкционирани се и пет возачи кои поминале крстосница на црвено светло, еден возач кој не дал првенство на минување на пешаците, шест за не правилно престројување, еден возач кој не дал првенство на минување на возила во зона на крстосница, тројца возачи за не поседување пропишана зимска опрема во возилата, осум за не носење сигурносен појас од страна на возачите за време на управување на моторно возило и девет за користење на мобилен телефон од страна на возачите за време на управување на моторно возило.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД XРОНИКА
Синот на Илчо Захариев пронајден мртов
Починато лице пронајдено во објект во Бутел
НЛБ Банка се огласи по вооружениот грабеж, средствата на нашите клиенти се сигурни
Актерката Билјана Белицанец најдена мртва
Прегазен пешак во Ново Лисиче, загина на самото место
Скопјанец ја силувал 13-годишната ќерка, девојчето само пријавило во полиција
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.