МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Спорт
Чеферин повторно претседател на УЕФА, евроцентралата очекува рекордни приходи

Чеферин повторно претседател на УЕФА, евроцентралата очекува рекордни приходи

четврток, 07 февруари 2019, 15:36ч.   |   Xh.I.

Александар Чеферин беше реизбран за претседател на УЕФА со нов четиригодишен мандат

Педесет и едногодишниот Словенец беше единствениот кандидат за функцијата за време на годишниот конгрес на централата во Рим и беше утврден на функцијата со одобрение на делегатите на 55-те земји членки на УЕФА.

Чеферин е на чело на УЕФА од 2016 година, кога беше назначен на функцијата на местото на Мишел Платини, кој беше отстранет за кршење на етичкиот кодекс на централата. Словенецoт е седмиoт претседател на УЕФА.

Во меѓувреме стана јасно дека Европската фудбалска централа очекува рекордни приходи во сезоната 2019/20.

– Буџетот за сезона 2019/20 ќе биде насочен главно кон европското првенство и тоа ќе ни овозможи да ги зголемиме приходите кои се очекува да бидат рекордни – 5 милијарди и 725 милиони евра. Вкупните приходи на Европското првенство ќе надминуваат 2 милијарди, а на претходното европско во 2016 година беа 1,9 милијарди, изјави финансискиот директор на УЕФА Јозеф Колер.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.