МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Здравје
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!

Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!

четврток, 07 февруари 2019, 12:55ч.   |   L.E.

 За да ги одбегнете нарушувањата во дигестивниот тракт, како што се болките во желудникот, гасовите или слабата апсорпција на хранливите материи, лекарите и нутриционистите советуваат да внимавате на редоследот на внесување храна во организмот.

Што да јадете во секој период од денот?
Експертите тврдат дека кај здравите луѓе навистина не е многу важен начинот на кој ги комбинираат производите. Поголемиот дел од нив може да јадат што сакаат, но редоследот на внесување различни производи во организмот кај некои луѓе може да предизвика непријатни последици.

Салатите и овошјето се варат побрзо од останатата храна, поради што најдобро е да не ги јадете на крајот од оброкот.

Месото и рибата подолго се задржуваат во желудникот, што може да предизвика задржување на храната во цревата и да доведе до болки во стомакот и чувство на подуеност.

Консумацијата на одредени оброци рано наутро, како што е смудито, исто така може да има негативно влијание на варењето.

 

„Смудито со голем процент на овошје на празен желудник не е добра идеја за утрински појадок. Фруктозата што ја содржи овошјето многу брзо го надминува нивото на кое организмот може ефикасно да ја апсорбира“, објаснуваат лекарите.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите
За 48 часа елиминирајте ги сите токсини и масти од телото
Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!
Да се пие гaзирана вода или не?
Колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?
За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.