МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
2018 – четврта најтопла година досега

2018 – четврта најтопла година досега

четврток, 07 февруари 2019, 12:38ч.   |   L.E.

 2018 се најде на 4 место на листата на најтопли години, зад 2016, 2017 и 2015 година, како дел од непрекинатиот тренд на глобално затоплување коешто го предизвикуваат активностите на човекот. Податоците беа објавени на заедничката прес-конференција што ја одржаа НАСА и НОАА. Четвртото место не значи дека трендот е во надолна линија туку се должи на природните краткорочни варијации коишто накратко го засенуваат трендот на затоплување поттикнат од човекот.

Податоците покажаа дека 2018 година во просек била потопла за 0,79°C споредено со просечната температура во 20 век, којашто изнесува 13,9°C.

На јужната хемисфера 2018 година донесе рекордно високи температури веќе втора година по ред. Некои региони од Северната полутопка исто така ги забележаа досега највисоките просечни температури, меѓу нив и делови од Европа, Блискиот Исток, Нов Зеланд и западниот дел од Пацификот. На Арктикот температурите продолжија да растат побргу и од целокупниот раст на глобалната температура.

Како што веќе пишувавме, климатските промени ја нарушуваат и шемата на врнежи во светот. Потоплата атмосфера во себе може да одржува поголема количина на водена пареа, што значи подолги сушни периоди од една страна и посилни поројни дождови од друга страна.

Иако почетокот на 2019 го одбележуваат рекордно ниски температури на северната хемисфера, предвидувањата се дека слабиот Ел Нињо ефект ќе доведе до тоа оваа година да биде потопла од минатата. Според веќе објавените проценки од Berkeley Earth и UK Met Office се очекува 2019 година да се најде на 2 место на листата на најтопли години.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.