МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Дете и возрасен заболени од морбили во тешка состојба
Лица блиски на функционерите ќе даваат откази од работа
Филипче: Студентите кои завршиле Медицински факултет ќе добијат можност за практична ..
Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра
Технологија
Full дисплејот на Sony Xperia XZ4 ќе биде CinemaWide

Full дисплејот на Sony Xperia XZ4 ќе биде CinemaWide

четврток, 07 февруари 2019, 12:33ч.   |   L.E.

 Sony Xperia XZ4 е новиот предводник на компанијата на смартфон пазарот, кој ќе го видиме за прв пат на MWC 2019 на крајот на месецот. Настанот ќе се одржи од 25-ти до 28-ми февруари, и ова изгледа како еден од најинтересните модели на изложбата во Барселона. Sony Xperia XZ4 ќе биде опремен со голем 6.5-инчен OLED екран кој поддржува QHD + резолуција од 3360х1440 пиксели и сооднос на екранот од 21: 9. Компанијата исто така ја патентираше трговската марка „CinemaWide“.

Информацијата беше објавена од холандското онлајн издание LetsGoDigital кое тврди дека токму претстојниот предводник ќе биде првиот модел со „CinemaWide“ екран. Самиот термин е поврзан со нетрадиционалниот за мобилната индустрија формат 21: 9, кој ќе го претвори смартфонот во оптимален избор за гледање мултимедија, работа со апликации и игри. Големиот екран исто така ќе го олесни уредувањето и додавањето на специјални ефекти на фотографиите што ги правите од уредот.

Дополнително ќе дознаеме какви подобрувања не очекуваат во „CinemaWide“ дисплеите, како и дали ќе најдат место и во други смартфони на Sony. Други спецификации вклучуваат Qualcomm Snapdragon 855 процесор, 6GB RAM меморија и 4400mAh батерија. Според непотврдени информации, Xperia XZ4 исто така ќе има класичен 3.5mm аудио приклучок. Останува да бидеме вооружени со повеќе трпеливост за да дознаеме кои други подобрувања нè очекуваат во овогодинешниот предводник на Sony на пазарот на паметни телефони.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Пет технолошки иновации кои ќе ви го направат животот подобар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.