МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Технологија
Google Chrome ќе ве предупреди ако користите компромитиранa лозинкa

Google Chrome ќе ве предупреди ако користите компромитиранa лозинкa

четврток, 07 февруари 2019, 12:32ч.   |   L.E.

 Секоја година, во светот, се крадат милиони лозинки и кориснички податоци. Во повеќето случаи, доволно е само да ја смените лозинката и со тоа да го намалите ризикот дека некој неовластено ќе влезе во некоја услуга што ја користите.Но, луѓето често се мрзливи и ја користат истата лозинка и корисничко име за повеќе услуги.

Исто така, тие често не знаат дека нивните лозинки се хакирани од хакери кои можат да го користат или да го продадат на некој друг.Па дури и кога ја менуваат лозинката на едно место, забораваат дека треба да ја менуваат во сите други места каде што ја користат.Само за да ги предупредат корисниците на лозинки кои беа компромитирани, Google објави нов додаток за Google Chrome.


Password Checkup e додаток кој мирува додека корисниците сурфаат на интернет. Кога корисникот ќе пристапи на страница и ќе ја напише својата лозинка, Password Checkup ќе ја спореди со познатата база на податоци за украдени лозинки. Ако лозинката не постои во овие бази на податоци, таа нема да реагира. Меѓутоа, ако е пронајдена, ќе го предупреди корисникот да го промени.Google користи база на податоци за повеќе од 4 милијарди кориснички имиња и лозинки за споредба, кои ги собира во текот на годините во различни, јавно откриени, безбедносни слабости.Бидејќи просечниот корисник користи десетици или повеќе лозинки секој ден и често ги рециклира истите истите лозинки, таквата алатка може да го намали ризикот од хакерски напади во сметки.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Xiaomi Redmi Note 7 Pro: Помоќен, попремиум, но сеуште со ниска цена!
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
Huawei го потврди најзначајниот новитет на следниот флегшип модел
MWC 2019: 5 нови и уникатни производи на Huawei!
Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.