МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Mitsubishi со нов електричен SUV во Женева

Mitsubishi со нов електричен SUV во Женева

четврток, 07 февруари 2019, 12:29ч.   |   L.E.

 На 89-тото издание на Меѓународниот саем за автомобили во Женева, Mitsubishi ќе дебитира со новиот електричен концепт Engelberg Tourer
Именуван по престижниот спортски зимски центар во Швајцарија, новиот Mitsubishi Engelberg Tourer Concept има задача да нè воведе во понатамошниот стилски и практичен развој во областа на електричните SUV. Главниот акцент е ставен на новата генерација на технолошките системи и подобрената ефикаснот кај електричните возила.

Кратката најава за овој автомобил вели дека концептот ќе биде повеќе од обичен SUV, поефикасен електричен автомобил опремен со најнова технологија, а сето ова ќе претставува одличен склоп на стил и дизајн.

Исто така, постои и веројатноста дека Engelberg Tourer Concept е всушност нов plug-in хибрид, со поголем електричен опсег од сегашниот Mitsubishi Outlander PHEV. Ова значи дека речиси сигурно концептот е со погон на сите четири тркала.

Од она што досега ни беше достапно, може да забележиме дека јапонскиот производител испробува некои нови идеи во однос на надворешното осветлување. Како резултат на ова, дизајнот на предниот дел се карактеризира со пар LED светла поставени на покривот, како и две сини тенки LED светла кои се протегаат во просторот под фаровите и околу самата решетка, при што завршуваат во долниот дел на браникот.

Овие футуристички но рекреативни осветлувачки додатоци предизвикуваат новиот Engelberg Tourer навистина да се истакнува, а како ќе реагира публиката останува да погледнеме на саемот во Женева.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.