МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Прв поглед на ентериерот на Škoda Kamiq

Прв поглед на ентериерот на Škoda Kamiq

четврток, 07 февруари 2019, 12:28ч.   |   L.E.

 Месец пред светската премиера на целосно новиот градски SUV модел Kamiq, Škoda ја објави првата фотографија од внатрешноста на возилото, кое ќе го видиме за прв пат на меѓународниот саем во Женева во март
Од Škoda велат дека внатрешноста на Kamiq ќе понуди комбинација на ергономија и емоции со типичен за брендот внатрешен простор и функционалност, а дел од дизајнот е позајмен од она што го видовме за прв пат кај студискиот развој Vision RS.

Главен акцент тука е високото позиционирање во средишниот дел на инфо-комуникациски и мултимедијален систем, а при избор на Virtual Cockpit опцијата, возачот може да се потпре на 10.25-инчен екран. За ентериерот на Kamiq од Škoda подготвија и бројни можности за персонализација и надградба, вклучувајќи греење на шофершајбната, задните седишта и волан.

Во однос на внатрешни димензии на Kamiq, од Škoda велат дека благодарение на меѓуоскиното растојание на возилото од 2651 mm, патниците одзади ќе можат да се потпрат на слободен простор од 73 mm во областа на колената, а товарниот простор на автомобилот ќе биде со капацитет од 400 литри. По потреба и по преклопувањето на задните седишта, слободниот волумен може да биде зголемен до 1395 литри.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.