МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Здравје
Билка на иднината: Зошто треба секој ден да јадете аронија?

Билка на иднината: Зошто треба секој ден да јадете аронија?

среда, 06 февруари 2019, 13:04ч.   |   L.E.

Аронијата често ја нарекуваат билка на иднината бидејќи има повеќекратна функција кога станува збор за нашето здравје. Таа помага во борбата против грипот, но исто така ја лекува анемијата и одржува добар имунитет.

 

Аронијата го прочистува телото од штетни материи и се користи како антиоксиданс, бидејќи спречува создавање на слободни радикали. Ова растение го забавува стареењето на организмот и спречува развој на хронични и нехронични болести.

Докторите препорачуваат секојдневна консумација на аронија, а може да се консумира како сок или едноставно да изедете неколку зрнца од истата.

Аронијата го одржува нормалниот притисок и лекува анемија. Почетоците на нејзиното користење како природен лек се поврзуваат со употребата на Индијанците, кои ја користеле против настинки.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.