МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Дете и возрасен заболени од морбили во тешка состојба
Лица блиски на функционерите ќе даваат откази од работа
Филипче: Студентите кои завршиле Медицински факултет ќе добијат можност за практична ..
Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра
Технологија
Xiaomi го подготвува својот најмоќен телефон

Xiaomi го подготвува својот најмоќен телефон

среда, 06 февруари 2019, 12:24ч.   |   L.E.

 Xiaomi својот паметен телефон Black Shark 2 кој се развива под кодното име Skywalker, ќе биде примарно наменет на љубителите на видео игрите, а најверојатно ќе биде претставен во април оваа година.

 

Директорот на кинеската компанија Xiaomi задолжен за развојот на гејмерскиот модел Black Shark, Ванг Тенг Томас, на Weibo откри дека веќе го видел одблиску новото издание на тој паметен телефон и истакна дека станува збор за „многу кул“ телефон.

Засега не е познато дали телефонот ќе го носи називот Black Shark 2 или ќе добие нов назив, а се нагаѓа дека „под хаубата“ ќе го има Snapdragon 855 процесорот на Qualcomm. Покрај тоа, телефонот ќе располага со најмалку 8 GB RAM меморија и оперативен систем Android 9.0 Pie.


Сепак, можно е телефонот да располага со уште поголема RAM меморија, со оглед на тоа што Xiaomi пред неколку месеци ја претстаави унапредената Black Shark Helo верзија која што имаше фантастично 10 GB RAM меморија.

Засега не е познато дали новата генерација на Black Shark ќе пристигне со 3.5 мм аудио влез, а речиси сигурно е дека телефонот ќе пристигне со батерија со капацитет од најмалку 4.000 mAh и ќе поддржува Quick Charge 3.0 брзо полнење.

Како што пренесува Tech Radar, првиот Black Shark на Xiaomi беше претставен во април минатата година, па голема е веројатноста од Xiaomi да се одлучат за ист пристап на премиерата на новиот модел кој би требало да биде најмоќниот во нивната понуда.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Пет технолошки иновации кои ќе ви го направат животот подобар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.