МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Дете и возрасен заболени од морбили во тешка состојба
Лица блиски на функционерите ќе даваат откази од работа
Филипче: Студентите кои завршиле Медицински факултет ќе добијат можност за практична ..
Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра
Технологија
Galaxy F: Samsung конечно го покажа смартфонот со свитлив екран (Видео)

Galaxy F: Samsung конечно го покажа смартфонот со свитлив екран (Видео)

среда, 06 февруари 2019, 12:23ч.   |   L.E.

Првиот чекор во светот на смартфони со екран кој се витка го направи Royole - прилично непозната компанија која изгледа дека ги мотивираше гигантите да вложат во таквата техонолија. А вчера, Samsung го претстави моделот Galaxy F, кој е одговор за Royole FlexPai.

 

Во последните неколку месеци повеќе компании се приклучија кон трендот на смартфони со свитлив екран, а како најсериозни засега се покажуваат Huawei, Xiaomi, и секако, Samsung.

Минатата година Samsung го претстави прототипот за телефон со екран кој се витка, на традиционалната конвенција за девелопери, за кој се претставува дека ќе биде основа за новиот модел на компанијата, наречен Galaxy F.

Прикажаниот уред има два екрани, од кои внатрешниот е поголем, а надворешниот помал и се витка по средината. Во текот на прикажувањето, куќиштето на телефонот изгледаше нешто подебело од оние на останатите модели. Причината поради која смартфонот изгледаше подебел е бидејќи имаше заштитна маска, со која Samsung го „сокри“ вистинскиот дизајн од конкурентите.

Непосредно пред Mobile World Congress (MWC), кој на крајот на овој месец ќе се одржи во Барселона, Samsung реши да ни даде мал поглед кон тоа како би требало да изгледа моделот Galaxy Fold.

Во рекламното видео, кое најпрво се појави на YouTube каналот на Samsung за виетнамскиот пазар, се прикажани уредите на јужнокорејскиот производител кои во иднина ќе им бидат достапни на корисниците. Само во краток момент, од 0:24 до 0:26 може да се види Galaxy Fold/Galaxy F - телефонот со свитлив екран.

Уредот во видеото делува значително потенок од оној што беше прикажан на конвенцијата, и јасно се гледа дека предниот (помал) екран не се гаси кога телефонот ќе се отвори, но засега не знаеме дали се работи за видео трик со кој се покажуваат двата екрани или пак уредот навистина ќе работи на тој принцип. Тоа ќе го дознаеме на крајот на февруари, откако моделот ќе биде прикажан на Mobile World Congress. 

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Пет технолошки иновации кои ќе ви го направат животот подобар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.