МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Најмоќниот Range Rover Velar располага со 550 „коњи“ и чини 100.000 евра (Видео)

Најмоќниот Range Rover Velar располага со 550 „коњи“ и чини 100.000 евра (Видео)

среда, 06 февруари 2019, 12:21ч.   |   L.E.

 Британскиот производител презентираше нова верзија со високи перформанси на својот луксузен SUV, наречен SVAutobiography Dynamic Edition. Станува збор за најбрзиот и најмоќен Velar досега

За погон е избран 5.0-литарски V8 со 550 КС (405 kW) и 680 Nm максимален вртежен момент.

Овој 8-цилиндерски агрегат е поврзан со 8-брзински автоматик, благодарение на кој Velar SVAutobiography Dynamic Edition забрзува од место до стотка за само 4,5 секунди. Максималната брзина на возилото е 274 km/h.

За да застане безбедно, автомобилот е опремен со моќни сопирачки со дискови од 395 mm во дијаметар напред и 396 mm во задниот дел.

Овој моќен Velar доаѓа стандардно со 21-инчни алуминиумски тркала, додека клиентите можат опционално да нарачаат и 22-инчни.

 

© ЖУРНАЛ    ~37,13

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.