МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Регион
Албанската Влада со затворање на обложувалниците им заштеди 50 милиони долари на граѓаните

Албанската Влада со затворање на обложувалниците им заштеди 50 милиони долари на граѓаните

вторник, 05 февруари 2019, 15:21ч.   |   Z.H.

 Албанската Влада со стапувањето на сила на одлуката за затворање на игрите на среќа, спортските обложувалници и казината, на граѓаните им заштедила 50 милони долари, изјави државниот министер за односи со Парламентот, Елиса Спиропали.

 
Според изнесените бројки, во јануари 2018 година, од финансиите на албанските семејства во касите на организаторите на игри на среќа или спортско обложување се слеале 13 милиони долари, околу 1,3 милијарди леки, бројка која доколку се земе предвид трошењето во нелегални коцкарници се смета дека надминува износ од 35 милиони долари.
 
-Значи во јануари 2019 година, поради забраната за коцкање во Албанија, околу 50 милиони долари останале во албанските домови, рече Спиропали, во улога на портпарол на Владата.
 
Таа посочи дека се затворени 4.364 објекти каде што функционирале спортски обложувалници, игри на среќа или казина. Во меѓувреме во дел од овие објекти или во 2.688 започнале со работа нови, мали бизниси.
 
Според одлуката на Владата, од први јануари годинава треба да се затворат сите обложувалници и сите електронски казина, кои ги имаше низ главните улици во градовите во Албанија. Казината ќе бидат достапни само во хотели ширум земјата со пет ѕвездички, кои се наоѓаат надвор од урбаните области.
 
Министерот за внатрешни работи Сандер Леши, пред стапување на сила на одлуката, предупреди дека секоја од обложувалниците која нема да биде затворена ќе се третира како парцела со марихуана.
 
Инаку, во текот на 2017 година албанските граѓани потрошиле над 130 милиони евра во казина, спортски обложувалници и лотарии. Гледано по глава на жител, произлегува дека на игрите на среќа албанските граѓани годишно трошеле по 46 евра, што е многу повисок износ во споредба со земјите во регионот.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.