МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Регион
Шаља: Нема да се толерира никој кој не го истакнува знаменцето на земјата на потекло на производите

Шаља: Нема да се толерира никој кој не го истакнува знаменцето на земјата на потекло на производите

вторник, 05 февруари 2019, 15:20ч.   |   Z.H.

 Косовскиот министер за трговија и индустрија Ендрит Шаља изјави дека нема да се толерира ниту еден деловен субјект кој не ја почитува законската одредба за истакнување знаменце на земјата на потекло на производот во продажните места во земјата, јави дописникот на МИА од Приштина.

 
Шаља на денешната прес-конференција информира дека Инспекторатот на Министерството (МТИ) е на терен за да контролира дали се спроведува Законот за заштита на потрошувачите, односно членот со кој се наложува истакнување на знаменцата, кој стапи на сила пред неколку недели.
 
– Сакам да ве информирам дека, со цел целосно спроведување на Законот за заштита на потрошувачите, но и на другите закони, од денеска побарав од инспекторите да продолжат со инспекциите, за да видиме во која мера се почитува Законот, односно членот кој одредува истакнување на знаменцето на земјата на потекло покрај артиклите – изјави Шаља.
 
Тој нагласи дека Инспекторатот веќе нема да толерира ниту едно продажно место кое не ја почитува одредбата.
 
– Барам од сите продажни места на територијата на Косово да ја спроведуваат во целост оваа одредба од законот и да не дозволуваат манипулации какви што се прават со некои артикли, кои се произведени во една држава, а се означуваат со знаме на друга – порача Шаља.

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.