МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Свет
Средба Јункер – Меј в четврток во Брисел

Средба Јункер – Меј в четврток во Брисел

вторник, 05 февруари 2019, 15:19ч.   |   Z.H.

 Британската премиерка Тереза Меј ќе допатува во Брисел в четврток за средба со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

 
На само педесет дена до крајниот рок за напуштање на Обединетото Кралство од ЕУ, и во отсуство на договор за Брегзит, британската премиерка повторно ќе оствари средба со Јункер в четврток, потврди портпаролот на ЕК, Маргаритис Шинас.
 
Детали за содржината на нивните разговори не се соопштуваат, но двете страни интензивно се подготвуваат за Брегзит без договор откако британскиот Парламент го отфрли компромисот постигнат меѓу преговарачите во Лондон и Брисел.
 
Лондон не се согласува со решението за ирската граница, додека Брисел инсистира дека решението е привремено и оти е потребно да се постигне договор за идното трговско партнерство меѓу ЕУ и Обединетото Кралство пред да се најде крајно решение за ирската граница.
 
Јункер утре ќе се сретне со ирскиот премиер, Лео Варадкар, за „подготовки за Брегзит без договор“

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.