МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
ВМРО-ДПМНЕ: Сиљановска победи во 47 општини, СДСМ и коалицијата од 30 партии се пораз..
ЕУ повикува на излезност во вториот круг од изборите
Изборите добро спроведени, сé уште се потребни реформи на изборното законодавств..
Свет
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион

Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион

вторник, 05 февруари 2019, 15:18ч.   |   Z.H.

 Повеќе од 130 објекти во Москва и во Московскиот Регион добиле закани за поставени бомби, што довело до евакуација на 30.000 луѓе, изјавиле денеска од итните служби за агенцијата „Тасс“.

 
Повеќе од 90 објекти, биле наводно посочени во Москва и повеќе од 40 во Московскиот Регион, вклучувајќи училишта, образовни институции, трговски центри, деловни центри, административни згради и болници, изјавија неименувани извори.
 
Досега прегледани се една третина од објектите во Москва и половина од зградите во Московскиот Регион.
 
Службите не пронашле сомнителни предмети, но сепак евакуирани се околу 30 000 луѓе.
 
Заканите за бомбите биле упатени по пошта, содржеле речиси ист текст и биле испратени директно до адресата на објектите.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.