МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Култура
Руската зима во кинотека почнува со „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ на Шахназаров

Руската зима во кинотека почнува со „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ на Шахназаров

понеделник, 04 февруари 2019, 12:42ч.   |   L.E.

 Новиот филм на Карен Шахназаров, „Ана Каренина: Приказната на Вронски“, вечерва во 20 часот ќе го отвори Месецот на руски филм насловен „Руска зима“ во Кинотеката на Македонија.

Пред проекцијата, Шахназаров, едно од најзначајните имиња на современиот руски филм и директор на „Москва филм“, ќе ја прими титулата почесен доктор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕФТА. Ова признание досега го добија имиња со светско реноме, како Клод Лелуш (Франција), Маноел де Оливеира (Поругалија), Јиржи Менцел (Чешка) и Роберт Вилсон (САД).

Од Кинотеката велат дека до крајот на февруари ќе бидат прикажани 25 класични и современи руски филмови, а поводот е 25 години од воспоставувањето дипломатски односи помеѓу Руската Федерација и Македонија.

Меѓу насловите се „Андреј Рубљов“ на Андреј Тарковски, „Ѕвезда“ на Николај Лебедев, „Шетајќи по улиците на Москва“ на Георги Данелија и „Семејни врски“ на Никита Михалков. Поради голем интерес, закажана е уште една проекција на „Ана Каренина“, на 6 февруари во 18 часот.

Билетите за проекциите се бесплатни, но потребна е претходна резервација.

© ЖУРНАЛ    ~60,20

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Маја Вукичевиќ се омажи, љубоморниот сопруг ја натера да го избрише минатото
Се огласи таткото на Меган Маркл после раѓањето на внукот и сите ги изненади со пораката која ѝ ја испратил на својата ќерка
Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”
„Дупер“ ја избркаа тапанарката, па промовираа нова песна
Конкурс за „Пегаз" – нова книжевна награда за необјавен роман
Утре почнува саемот на книгата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.