МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж

Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж

понеделник, 04 февруари 2019, 12:38ч.   |   L.E.

 Приказната за момчето кое живеело само со кучиња низ улиците на Москва, а која била препеана од страна на бендот 9Bach, доби среќен крај. Станува збор за момчето Иван Мишков кој на четиригодишна возраст побегнал од своето сиромашно семејство во Москва.

Тој жвеел со неговата болна мајка и татко алкохоличар кој постојано го тепал. Никогаш повеќе не се вратил назад. Живеел на улица уплашен и сам, а потоа насекаде околу себе почнал да гледа очи кои го набљудувале од далечина. Тоа биле очи на чопор од кучиња скитници.

Иван сватил дека кучињата почнале да му веруваат, затоа што тој ги хранел со остатоците од храна кои ги наоѓал низ контејнерите. Животните почнале да се однесуваат заштитнички кон него, па дури од време на време го грееле во текот на студените ноќи. Иван станал дел од чопорот кучиња. Тој ја превземал улогата на водач.

Поради големите студови во текот на ноќите, кои паѓале и до 10 степени под нулата, кучињата го грееле Иван со своите тела за да може тој да преживее. Секој кој ќе се обидел да го нападне момчето или да му ја украде храната што ќе ја соберел, тие го возвраќале.
По две години минати на улица, Иван станал проблем за градските власти, кои се обиделе да го фатат. Сепак секој обид завршувал неупешно, благодарение на кучињата. Во четвртиот обид полицијата успеала да ги намами кучињата со месо од еден ресторан и на тој начин да го улови момчето. Иван на шест години давал отпор, како куче.

Ги мавал, р’жел, ги гризал полицајците, но попусто. Полицијата потоа го дала момчето на лекарски преглед. Но, освен болви и вошки, Иван бил во изненадувачка добра здравствена состојба. Двете години минати со кучињата, не влијаеле премногу на говорот на момчето, па Иван релативно брзо и лесно се интегрирал во општеството.
Неговата биолошка мајка починала на три месеци пред да биде пронајдено, па некое време минал во домот за деца без родители Реутов во Москва. Иван бил посвоен од добро семејство кое му пружило многу љубов. Денес тој е успешен млад човек. Гостува во телевизиски емисии каде говори за своето детство.

Иван вели дека кучињата секогаш ќе ги сака повеќе од човекот./Reporter.mk.

© ЖУРНАЛ    ~60,20

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.