МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
Откриена нова џуџеста галаксија во нашето соседство

Откриена нова џуџеста галаксија во нашето соседство

понеделник, 04 февруари 2019, 12:35ч.   |   L.E.

 Астрономите открија нова, џуџеста галаксија во нашето соседство. Галаксијата, оддалечена “едваj” 30 милиони светлосни години од нас, беше откриена со помош на вселенскиот телескоп Хабл.

На сликата во прилог е прикажано глобуларното јато NGC 6752, коешто било предмет на набљудувањата. Зад светлите ѕвезди од ова јато може да се забележи густо спакувана популација на побледи ѕвезди (заокружениот дел), коишто припаѓаат на претходно непознатата џуџеста сфероидна галаксија, сега именувана Бедин 1.

Иако џуџестите сфероидни галаксии не претставуваат реткост, Бедин 1 има неколку уникатни карактеристики. Галаксијата е една од малкуте за коишто е одредена точната оддалеченост од нас. Истовремено, галаксијата е екстремно изолирана. Имено, како што споменавме, галаксијата е оддалечена 30 милиони светлосни години од нашиот дом – Млечниот Пат, а е оддалечена две милиони светлосни години од најблиската голема галаксија NGC 6744.

Фотографијата во прилог е направена со помош на Напредната камера за набљудувања на телескопот Хабл, а откритието беше објавено неодамна во Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Откритието е направено сосема случајно, како и при малиот број претходни ситуации, кога со подетална анализа на фотографиите направени од Хабл, биле откриени нови небесни објекти.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.