МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
ВМРО-ДПМНЕ: Сиљановска победи во 47 општини, СДСМ и коалицијата од 30 партии се пораз..
ЕУ повикува на излезност во вториот круг од изборите
Изборите добро спроведени, сé уште се потребни реформи на изборното законодавств..
Технологија
Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок

Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок

понеделник, 04 февруари 2019, 12:31ч.   |   L.E.

Минатата недела две кинески компании кои продаваат паметни телефони открија два уреди кои имаат дизајни какви што не нудат ни Apple ни Samsung и какви што немаат ни iPhone XS ни Galaxy S10. Тоа се Meizu Zero и Vivo Apex 2019. И двата концепти покажуваат како ќе изгледаат телефоните во не толку далечната иднина.

 

Сепак, и двата телефони прикажуваат дизајни кои засега нема да бидат корисни. Токму затоа ни Meizu, ни Vivo не најавија планови за масовно производство на телефоните. Сепак, Meizu Zero веќе е подготвен да го произведува телефонот доколку сакате да го нарачете во претпродажба.

Веќе знаеме зошто дизајните без копчиња и без приклучоци не се практични сега затоа што потребно е да се финализираат некои технологии пред навистина да се прифатат тие дизајни. За да се користат телефони како Zero треба да имате безжичен полнач. Од Meizu велат дека веќе имаат развиено посебен полнач за безжично полнење со супериорна брзина во однос на сите конкуренти.

Исто така, преносот на податоци ќе мора да се прави безжично преку Wireless USB. Што се однесува на безжичните услуги, мора да најдете оператор кој поддржува eSIM, затоа што во спротивно телефонот нема да може да се конектира на мобилна мрежа ни на Интернет. Понатаму, бидејќи немаат физички копиња од страните, производителите на додатоци за телефони ќе мора да направат посебни маски за заштита.

Телефоното Meiu Zero може да се нарача во претпродажба по цена од 1.299 долари и ако можете да почекате до април, можете да го добиете моделот Exclusive Engineer Unit преку платформата Indiegogo. За 2.999 долари имаше посебна понуда на моделот Exclusive Pioneering Unit, но се распродаде во рекордно време.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.