МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Како Mercedes-Maybach S-Class станува поубав и полуксузен? (Видео)

Како Mercedes-Maybach S-Class станува поубав и полуксузен? (Видео)

понеделник, 04 февруари 2019, 12:18ч.   |   L.E.

 За да се состави еден „Mercedes-Maybach S600 Pullman“, потребна е многу работа која трае со часови и се прави рачно. Долгиот процес по бојадисувањето автомобилот се случува во британската филијала на брендот, која е специјализирана за доработка на луксузни автомобили, како што е „S600 Pullman“.

Во ова 7-минутно видео, експертите од „Topaz“ ги откриваат своите тајни за 5-те нивоа за бојадисување на лимузината. Целта е да се отстранат недостатоците на бојата што е оштетена во фабриката, што може да го оштети дури и луксузниот „Pullman“ во вредност од околу 600.000 долари.

 

Долгиот процес почнува со маска на секој дел од автомобилот кој не е обоен. Ова се прави со тенка фолија, а потоа со „суво стругање“, чија цел е да се неутрализира дури и најмалата нерамнина и пукнатини. Следи „влажно стругање“, кое вклучува неколку фази на обработка, а потоа ги отстрануваат специјалните ознаки од автомобилот.

По полирањето, каросеријата на автомобилот треба да се претвори во огледало. Целиот процес трае 100 часа, а од „Topaz“, се разбира, не ги открива сите суптилностите на своето дело, но резултатот, сепак, е извонреден.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.