МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Регион
Млада девојка починала од грип- 4 пати ја враќале од Брзата помош во Ниш

Млада девојка починала од грип- 4 пати ја враќале од Брзата помош во Ниш

понеделник, 04 февруари 2019, 11:40ч.   |   Z.H.

 Дваесет и шест годишната Невена Маргетиќ е девојката која вчера почина од грип на Инфективната клиника во Ниш, Србија. Нејзиното момче Игор Стаменковиќ за српски „Телеграф“ вели дека четири пати биле во Брза помош пред да неа да ја примат во болница.

 
Симптоми на респираторна инфекција Невена почнала да покажува на 19 јануари, кога првпат побарале лекарска помош. Од болница ја испратиле со рецепт за парацетамол. И вториот и третиот пат ја добила истата терапија.
 
Момчето раскажува дека неа и станувало сè полошо, тешко дишела и била во критична состојба.
 
Четвртиот пат кога се обратиле за помош, таа била примена на Пулмологија, па на Инфективна.
 
Немам никакви замерки за нивната работа, зошто откако ја примија, тие дадоа сè од себе, но Невена почина, вели Стаменковиќ.
 
За нејзината смрт ги обвинува лекарите од Брза помош.
 
Требаше да добие упут за во болница уште првиот пат, имаме епидемија со грип. Можеше да биде спасена, вели тој.

© ЖУРНАЛ    ~58,20

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.