МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Регион
Еколошка катастрофа во Истра, тони ѓубре ја преплавија реката

Еколошка катастрофа во Истра, тони ѓубре ја преплавија реката

понеделник, 04 февруари 2019, 12:39ч.   |   Z.H.

 Во последните три дена во Пазин, Хрватска, паднаа обилни 142,4 мм дожд, што е значително ако се земе предвид дека просечните врнежи во февруари изнесуваат 79,6 мм.

Одеднаш надошле притоките на реката Пазинчица, вклучувајќи ја и притоката Дражеј, која поминува кај депонијата на градежен материјал „Лакота“.

Проблемот со надојдената притока Дражеј и стовариштето „Лакота“ веќе е познат подолго време, а сето тоа кулминира со отворањето на огромна дупка во депонијата на 1 јуни 2018 година, пишува „Истрамет“.

Од граѓанската иницијатива „Наш поток” известуваат дека огромни количини градежен отпад, пластика, гума и агротекстил завршиле во Пазинчица и Пазинска Јама.

Бидејќи Пазинчица е река понорница, чиј дел се протега дури и до Раша, се заканува еколошка катастрофа од големи размери.

 

 

Големото количество дожд за кратко време активира лизгање на земјиштето и предизвика одрони, особено во северниот дел на Истра.

Иако се работеше цел ден на теренот, за санирање на големиот одрон на земјиштето во близина на населбата Банковци денес на помош доаѓаат багери.

© ЖУРНАЛ    ~92,32

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Најсрамниот момент од пречекот на Владимир Путин во Белград
Нова порно афера ја тресе Србија: Девојки со џоинт ја снимаат другарката додека има секс - на масата дрога и пари
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена
Србите спремаат спектакуларен дочек на Путин - пред храмот ќе се соберат 70.000 луѓе
Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун
Починаа двајца познати актери од Хрватска и Србија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.