МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Регион
Уапсен монах поради несреќата на Скадарското Езеро

Уапсен монах поради несреќата на Скадарското Езеро

понеделник, 04 февруари 2019, 12:38ч.   |   Z.H.

 Монахот од манастирот Врањина Горан Кимпанов е уапсен поради трагедијата што се случи вчера на Скадарското Езеро, во која  животот го загубија четири лица.

 
Како што пренеува Б92, на монахот Кимпанов на товар му се става дело против општа безбедност и предизвикување општа опасност.
 
Четири лица се удавија вчера кога чамецот во кој имало повеќе луѓе се преврте кај манастирот Врањина, на Скадарското Езеро, додека петмина беа спасени.
 
Во несреќата се удавија маж, неговата бремена сопруга, нивната 12-годишна ќерка и друг маж, кој се обидел да ги спаси, објави подгорички „Вијести“.
 
Во чамецот, освен нив биле и уште четворица луѓе и игуменот на манастирот, кој управувал со пловилото. Тие биле гости на манастирот, каде што со литургија бил прославен именденот на игуменот Неофит, а пред нив свештеници на брегот пренеле три групи луѓе.
 
Несреќата се случила околу 15 часот, кога почнало невреме со големи бранови кои го потонале чамецот.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.