МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Свет
Лавров: Повлекувањето на САД од договорот не значи нова Студена војна

Лавров: Повлекувањето на САД од договорот не значи нова Студена војна

понеделник, 04 февруари 2019, 15:32ч.   |   Z.H.

 Целосното повлекување на САД од Договорот за нуклеарни ракети со среден дострел (ИНФ) не најавува почеток на нова Студена војна, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

 
– Не мислам дека зборуваме за развој на настаните од Студената војна. Започна нов период, истакна Лавров.
 
Русија во саботата го суспендира почитувањето на одредбите од договорот за контрола на нуклеарното оружје од времето на Студената војна, бидејќи САД соопштија дека се повлекуваат од ИНФ, обвинувајќи ја Москва за негово кршење.
 
Вашингтон соопшти дека за шест месеци целосно ќе се повлече од Договорот, постигнат во 1987 година со тогашниот Советски Сојуз, доколку Москва не прекине со наводното кршење на ИНФ.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.