МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
ВМРО-ДПМНЕ: Сиљановска победи во 47 општини, СДСМ и коалицијата од 30 партии се пораз..
ЕУ повикува на излезност во вториот круг од изборите
Изборите добро спроведени, сé уште се потребни реформи на изборното законодавств..
Свет
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела

понеделник, 04 февруари 2019, 12:30ч.   |   Z.H.

 Велика Британија, Шпанија и Франција го признаа Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, откако Каракас го отфрли ултиматумот на ЕУ за предвремени избори за осум дена.

 
„Николас Мадуро не прогласи предвремени избори за 8 дена, рок што ние го поставивме. Затоа, Британија заедно со европските сојузници го признаа Гуаидо за привремен уставен претседател, сè додека не се одржат кредибилни избори во земјата“, напиша на „Твитер“ британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.