МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Свет
(Видео) Поплави во Австралија, крокодили и змии по улиците

(Видео) Поплави во Австралија, крокодили и змии по улиците

понеделник, 04 февруари 2019, 11:30ч.   |   Z.H.

По пеколните жештини, делови на Австралија се погодени од катастрофални поплави. Во североисточните делови повеќе од 20 000 луѓе се принудени на евакуација поради заканите од поплави.

 

Поради наглото зголемување на нивото на реките, на улиците се забележани крокодили и змии, објави Си-ен-ен.

 

Метеоролозите најавуваат уште врнежи во наредните денови.Градот Таунсвил во Квинсленд е речиси целосно потопен. Жителите останаа без струја, а многумина беа принудени да се сокријат на покривите од своите куќи.

 

„Реката Рос ќе расте до понеделник вечер. Се очекуваат поголеми поплави во Таунсвил, многу улици ќе бидат под вода“, предупредуваат метеоролози.

Ситуацијата стана особено драматична во саботата, а се очекува уште да се влошува, велат надлежните.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.