МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Здравје
На кои важни животни лекции може да ве научи вашата мачка?

На кои важни животни лекции може да ве научи вашата мачка?

недела, 03 февруари 2019, 11:38ч.   |   L.E.

 Иако за мачките се зборува дека не сакаат никој друг освен себе, тоа не е вистина - тие само си се ставаат себе секогаш на прво место. Па, почнете од таа лекција.

vashata-machka-mozhe-da-ve-nauchi-na-vazhni-zhivotni-lekcii-01.jpg

Вистината за мачките е дека имаат свој став и дека не сакаат да бидат задевани кога не се расположени за игра.

Сепак, вашето милениче може да ви помогне да сфатите неколку животни поенти:
Те сакам, но себе се сакам повеќе
Мачките ги сметаат за себични животни, но нема апсолутно ништо лошо во тоа да сакате вие да сте си приоритет себе. Ќе бидете многу посреќни кога ќе научите дека треба да го правите она што ви одговара и што ви е удобно.

vashata-machka-mozhe-da-ve-nauchi-na-vazhni-zhivotni-lekcii-02.jpg

Не прифаќајте „не“ како одговор
Ако мачката е гладна, таа ќе инсистира да ја нахраните. Ако ѝ се гали, ќе дојде и ќе ви се умилкува. Тоа го прави затоа што точно знае што сака. Од нејзе научете како да држите до своето кога знаете дека сте во право.

Луѓето се однесуваат кон вас онака како што им дозволувате
Од вашата мачка можете да научите дека на луѓето треба да им дадете ограничувања во односот кон вас. Ако нешто не ѝ одговара, мачката е спремна да изгребе или да гризне. Ова не значи дека вие треба да правите така, туку едноставно, на сите дајте им до знаење кои се вашите граници на толеранција.

vashata-machka-mozhe-da-ve-nauchi-na-vazhni-zhivotni-lekcii-03.jpg

Грижа за себе
Ако мачката се извалка, нема да се намири додека не се исчисти од нечистотијата. Кога ѝ се спие, таа спие, ако ѝ се јаде, тогаш јаде, но не претерува со количината, туку ги дели оброците во текот на целиот ден.

Како да продолжите понатаму
Мачките умеат да се дочекаат на четири нозе и не дозволуваат ништо да ги вознемири на долгорочен план. Често, откако ќе направат грешка не ни погледнуваат зад себе, а после секој пад, се протресуваат за да ја „издуваат“ прашината и продолжуваат понатаму.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите
За 48 часа елиминирајте ги сите токсини и масти од телото
Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!
Да се пие гaзирана вода или не?
Колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?
За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.