МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Honda се подготвува за хаосот кој може да настане поради Brexit

Honda се подготвува за хаосот кој може да настане поради Brexit

недела, 03 февруари 2019, 11:33ч.   |   L.E.

Потенцијално сериозна загрозена поради излегувањето на Велика Британија од ЕУ, Honda соопшти дека се подготвува за евентуално зголемување на залихите или редистрибуција на производството во други земји

Јапонскиот производител, кој во Свиндон го произведува Civic, би можел да се соочи со проблеми во синџирот на снабдување, производството и испораката, доколку во сила влезат новите правила на границите на Велика Британија од 29 март, кога оваа островска држава треба да ја напушти Европската унија.

„Со цел да се избегнат сите можни нарушувања на крајот од март, се вршат бројни подготовки, вклучувајќи прераспределба на дел од производството и создавањето на залихи“, вели Сеиџи Кураиши, главниот оперативец на Honda.

Производителите на автомобили во Велика Британија предупредуваат дека нивните фабрики, кои се потпираат на константно снабдување со делови со цел остварување на циклусот на производството, можат да бидат исклучително оштетени ако Велика Британија ја напушти ЕУ, а трговскиот договор не пројде.

Претходно овој месец, Honda објави дека ќе го запре производството во Велика Британија на шест дена во април, што треба да и помогне на компанијата да се справи со потресите и хаосот што потенцијално ќе ги предизвика Brexit.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.