МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
7-годишно девојче научило знаковен јазик за да комуницира со глуви дечиња

7-годишно девојче научило знаковен јазик за да комуницира со глуви дечиња

четврток, 28 февруари 2019, 11:51ч.   |   L.E.

 Децата знаат да сакаат на начин на кој возрасните понекогаш забораваат, а малата Џесика, што го освои светот, е доказ за тоа.

7-godishno-devojche-nauchilo-znakoven-jazik-za-da-komunicira-so-gluvi-dechinja-01.jpg

Капацитетот за емпатија на децата е неверојатен. Тие знаат да прифатат и да сакаат секого, на начини на кои возрасните понекогаш забораваат.

Џесика Дуган е 7-годишно девојче од Шкотска кое на талент шоуто во нејзиното училиште се пријави да ја изведе песната „This is Me“ на знаковен јазик.

7-godishno-devojche-nauchilo-znakoven-jazik-za-da-komunicira-so-gluvi-dechinja-03.jpg

Таа нема проблеми со слухот и говорот, но сакала да го знае знаковниот јазик за да може да комуницира со глуви дечиња.

7-godishno-devojche-nauchilo-znakoven-jazik-za-da-komunicira-so-gluvi-dechinja-02.jpg

Нејзиниот татко Мајкл Дуган вели: „Џесика сака да си игра со сите и да ги вклучи сите во дружбата, па затоа ја искористи можноста во нејзиното училиште да го изучува знаковниот јазик.“

7-godishno-devojche-nauchilo-znakoven-jazik-za-da-komunicira-so-gluvi-dechinja-04.jpg

Публиката и жирито беа трогнати од нејзината изведба, таа победи на натпреварот и видеото од нејзиниот настап се прошири вирално.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.