МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
5 работи на кои трошите најмногу пари и како да престанете

5 работи на кои трошите најмногу пари и како да престанете

вторник, 26 февруари 2019, 12:14ч.   |   L.E.

 Финансиската стабилност подразбира дисциплина. Тоа значи дека мора да ги разгледаме нашите навики за трошење било големи или мали, и да се ослободиме од некои непотребни нешта за да бидеме сигурни дека нашите финансиски цели се достижни.

Има неколку работи на кои сите ние трошиме премногу, но неколку безболни промени можат да придонесат за големи заштеди.

Кафе

Кафето е на врвот на листата, бидејќи постојат многу алтернативи и лесно може да се промени оваа навика. Не треба да сте математички генијалец за да пресметате колку пари на годишно ниво трошите на кафе, земајќи предвид дека ви треба едно утринско за да се расоните, едно пладневно за да ја набилдате концентрацијата, едно после ручек, и едно при крај на денот.

Со прилично минимална инвестиција кафето нарачано во кафуле може да го направите дома, а борбата со дремката може да ја добиете со едноставна прошетка од петнаесетина минути.

Членарини
Членството во теретана може да биде солидна инвестиција ако навистина ја користите редовно и сте одбрале програма за вежбање со која се држите. Постојат неколку начини на кои можете да заштедите, и ова може да биде различно за секого, но доволно е да ја поделите вашата месечна членарина со бројот на посети на салата за вежбање за да сфатите колку ве чини еден тренинг.

Ако е прескапо, можеби е време да почнете да размислувате да почнете да вежбате дома или на отворено.

Задоцнети сметки
Овие два збора сами по себе звучат многу погрешно, а негативните аспекти сигурно ви се добро познати. Ако имате навика да доцните со плаќање на сметките и тоа е исклучиво од причина затоа што сте лошо организирани (а не поради тоа што сте шворц), многу е едноставно.

Денешната технологија дозволува сметките да се плаќаат на Интернет, па искористете ја оваа привилегија наместо да плаќате казни и камати од и онака кусата заштеда.

Брендирани производи за домаќинство
Многупати трошиме премногу на брендирани средства за чистење, а реално постојат исто толку квалитетни алтернативи кои не се скапи како звучните имиња. Купувајте на акции, на големо, на попусти, на рефус… Тестирајте ги сите достапни опции за да го залечите домашниот буџет.

Трендовска облека
Нормално е да сакате вашиот гардеробер да е освежен и актуелен секоја сеѕона. Но ова е голема замка и трошиме пари на парчиња облека што нема да изгледаат така добро веќе следната година.

Купувајте безвременска и квалитетна гардероба, класични парчиња во бои кои не ве ограничуваат. И онака поедноставното е попримамливо за окото.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.