МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Македонија
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно

Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно

понеделник, 25 февруари 2019, 13:54ч.   |   Xh.I.

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, во интервју за третиот канал на грчката државна телевизија ЕРТ, ги објаснува промените што веќе се направени, но и оние што следат во врска со новото име, јави дописничката на МИА од Атина.

На почетокот на прилогот на ЕРТ3, Нухиу го покажа печатот што веќе се става во македонските пасоши, каде е новото име Северна Македонија.

– Би сакал да кажам дека ги имаме направено сите промени на таблите на влезовите во нашата земја со нашето име Северна Македонија. Исто така направивме други промени во однос на печатите во сите служби на МВР – вели Нухиу.

Во однос на регистарските таблички на возилата, новинарот во прилогот објаснува дека и тие ќе бидат променети во следните четири месеци од „МК“ во „НМК“, додека, пак, заменик-министерот го објаснува решението за преодниот период.

-Имаме решение за преодниот период. Подготвивме т.н. бесплатни лепенки за сопствениците на возила додека да го имаме новиот сообраќаен код на земјата – објаснува заменикот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу во интервјуто за ЕРТ3, пренесе МИА.

© ЖУРНАЛ    ~211,71

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.