МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
Во Москва илјада свадби закажани на 8 март

Во Москва илјада свадби закажани на 8 март

понеделник, 25 февруари 2019, 12:59ч.   |   L.E.

  Речиси илјада двојки решија да стапат во брак во рускиот главен град на 8 март, објави Градската управа на својата официјална страница.

Тоа е двојно повеќе од минатата година. Во соопштението се наведува дека церемониите ќе се одржат еден ден пред и по празникот, на 7 и 9 март, бидејќи службите на 8 март не работат.

Според Елена Ефремова, шеф на институцијата за регистрација на бракови во општината, стремежот да се поврзе свадбата со овој датум е долгогодишна традиција за московските младенци. Многу често младите избираат да склучат брак на датуми поврзани со големи празници кога улиците се украсени и луѓето расположени. Меѓу тие датуми се празникот на Москва, Денот на љубовта, семејството и верноста, како и Денот на вљубените.

Во последните две години зголемена е тенденцијата за свадби на 8 март. Во 2017 година имало 200, а во 2018 година – 500 свадби. /Плус инфо

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.