МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
5 работи кои успешните луѓе ги прават пред спиење

5 работи кои успешните луѓе ги прават пред спиење

понеделник, 25 февруари 2019, 12:49ч.   |   L.E.

Квалитетниот сон ни е навистина потребен. Обично вечерите сакаме да ги поминуваме помирно, но често постојано се случува нешто ново што треба да се заврши или направи. Како последица на тоа и сонот ни е нарушен. Пред спиење дремеме на социјалните мрежи и често заглавуваме и легнуваме многу подоцна од планираното.

Во прилог се 5 работи и совети кои можете да ги примените пред спиење и кои ќе ве направат попродуктивни наутро.

1 . Планираат за утрешниот ден

Наместо утредента да трчаат и да губат време во планирање како што тече денот, успешните луѓе планираат однапред што ќе прават наредниот ден. Тоа е одличен метод кој ќе ви помогне утрото да ви биде посмирено и да можете барем првото кафе да го испиете на раат.

2. Поминуваат време со семејството

Успешните луѓе ја знаат вредноста на семејството и знаат дека нема ништо поважно од тоа. Токму заради тоа што дневните обврски го прават животот хаотичен, вечерните часови ги поминуваат со најблиските.

3. Читаат книги

Сите успешни луѓе читаат книги пред заспивање. Една од главните поволности е што читањето значително го намалува стресот. Истражувањата покажале дека се доволни 5 минути читање за да се намали стресот за цели 68%.

4. Ги запишуваат своите мисли

Поради динамиката на животот и хаосот во којшто запаѓаме, логично следува и дека мислите ни стануваат хаотични. Затоа, најубаво е да ги запишувате вашите мисли, тоа е одлична терапија за пред спиење. Плус така нема да можете да заборавите ништо.

5. Размислуваат позитивно

Наместо негативни мисли и грижи за тоа што може да тргне погрешно, успешните луѓе размислуваат позитивно, во насока на тоа што можат да направат и како можат да се подобрат. Следете го и вие нивниот пример./курир.мк

 

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.