МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Авто
Tоп 10 најбарани автомобилски брендови во ЕУ

Tоп 10 најбарани автомобилски брендови во ЕУ

понеделник, 25 февруари 2019, 12:35ч.   |   L.E.

 Според податоците од 28 земји од ЕУ и 3 земји од „EFTA“, најпродаван автомобилски бренд во 2018-та беше „Volkswagen“, a следат „Renault“ и „Ford“.

„Volkswagen“ убедливо ја држи првата позиција со 1.746.674 продадени возила во 31 евроски земји, или учество на пазарот од 11,2%.

„Renault“, кој ја зазема втората позиција, во 2018-та на европските купувачи им има испорачано 1.097.286 автомобили, што значи 7% од пазарот на нови возила, додека третопласираниот „Ford“ има продадено 1.013.938 сединици (6,5% удел од пазарот).

Интересно е дека меѓу десетте најбарани автмобилски брендови во Европа се наоѓа само еден јапонски („Toyota“ на 10-то место).

Погледнете ја листата на Топ 10 најпродавани автомобилски марки. Податоците се 28-те земји членки на ЕУ и 3 земји членки на договорот „EFTA“ (Норвешка, Исланд и Швајцарија):
*Во првата графа е рангирањето, втората за името на брендот, третата за продадени возила во 2018-та и четвртата за пазарниот удел во минатата година.

Инаку, позициите од 11-т дo 20-то место ги заземаат: „FIAT“, „Citroen“, „Hyundai“, „Dacia“, „Kia“, „Nissan“, „Seat“, „Volvo“, „Suzuki“ и „Mazda“, додека од 21-во до 30-то место се наоѓаат: „MINI“, „Jeep“, „Land Rover“, „Mitsubishi“, „Honda“, „Smart“, „Alfa Romeo“, „Jaguar“, „Porsche“ и „Lancia“ (oвој италијански производител на пазарот е застапен со само еден модел – „Ypsilon“).

© ЖУРНАЛ    ~68,24

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.