МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
Над Пенсилванија во САД: Патнички авион Боинг 787, со помош на ветрот, леташе побрзо од звукот

Над Пенсилванија во САД: Патнички авион Боинг 787, со помош на ветрот, леташе побрзо од звукот

петок, 22 февруари 2019, 12:27ч.   |   L.E.

Авионот на „Вирџин Атлантик“ од Лос Анџелес до Лондон во понеделникот во еден миг достигна брзина од 1.289 километри на час, соопшти синоќа компанијата.

Тоа се случило на висина од 10.668 километри, над Пенсилванија и со помош на силните ветрови. Брзината на звукот, инаку, изнесува 1.234 километри на час.

– Никогаш не сум видел нешто слично во целата моја кариера, напиша капетанот на авионот. Благодарение, овојпат на – природата, авионот пристигна во Лондон 48 минути порано, Питер Џејмс, на Твитер.

Вообичаената брзина на авионот Боинг 787-9 е околу 900 километри на час.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.