МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Спорт
Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“

Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“

петок, 22 февруари 2019, 11:10ч.   |   Xh.I.

Лука Модриќ одлучи каде ќе ја продолжи, или поточно каде ќе ја заврши кариерата.

Најчитаниот шпански весник што има седум дописници за Реал Мадрид, објави дека сѐ е договорено меѓу хрватскиот фудбалер и „кралскиот клуб“.

Плејмејкерот на европскиот и светски првак ќе го продолжи договорот што му важи до летото следната година, до крајот на јуни, 2021 година.

Со оглед на тоа дека по истекувањето на тој договор Модриќ ќе има 36 години, тоа значи дека ќе ја заврши кариерата во Реал, девет години откако таму го донесе Жозе Мурињо.

Модриќ поради обврските со хрватската репрезентација на Светското првенство доби продолжен одмор, а на екипата се приклучи подоцна бидејќи се обидуваше да издејствува трансфер во Интер.

Поради тоа не ги помина подготовките, а бидејќи беше психофизички исцрпен од возбудата од Мундијалот во Русија и околу трансферот, не беше ни психички присутен и посветен од почетокот на сезоната.

Реал без Роналдо и со непрепознатливо лошиот Модриќ имаше најлош влез во сезоната во изминативе неколку децении.

Но, кон крајот на минатата година во која ги собра сите индивидуални награди и како круна ја освои и Златната топка, Модриќ почна да се враќа во старата форма, што веднаш се одрази и во играта на Реал.

Модриќ на последниот натпревар на Реал покажа колку значи за екипата и кога го нема во игра. Без оној кој ја создава играта и ѝ дава ритам, Реал „го снема“ од теренот и против Жирона која се бори за опстанок изгуби со 1:2 на свој терен.
 

© ЖУРНАЛ    ~79,27

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.