МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Дете и возрасен заболени од морбили во тешка состојба
Лица блиски на функционерите ќе даваат откази од работа
Филипче: Студентите кои завршиле Медицински факултет ќе добијат можност за практична ..
Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра
Технологија
Samsung работи на гејмерски смартфон со свитлив екран

Samsung работи на гејмерски смартфон со свитлив екран

сабота, 02 февруари 2019, 11:49ч.   |   L.E.

 Не е тајна дека Samsung планира во блиска иднина да понуди неколку различни модели на смартфони со екрани кои се виткаат. Еден од нив неодамна беше претставен на конференцијата за девелопери, а сега се појавија информации за еден нов, гејмерски смартфон со истата технологија.

 

Иако е тешко да се открие конечниот дизајн на смартфонот поради заштитната маска, принципот на работа на овој уред беше откриен.

Од внатрешната страна се наоѓа екран кој се витка на средина, додека од надворешната страна се наоѓа дополнителен дисплеј со помали димензии кој служи за поедноставна употреба на уредот, на ист начин како што ги употребуваме мобилните телефони.

Меѓутоа, изгледа дека Samsung нема намера да претстави само еден обичен смартфон со свитлив екран, туку во нивните планови се наоѓа уште еден модел – наменет за гејмерите.

 

Како што може да се види според рендер фотографиите, гејмерскиот модел ќе може да се витка на две места – на средина и близу до дното на уредот. На долниот дел би се наоѓал тастер сличен на џојпад контролерите. Кога телефонот би се користел како обичен, тастерите би биле скриени во внатрешноста на уредот, а површината на екранот би била нешто поголема.

 

Постоењето на патент за ваков уред не значи дека тој со сигурност ќе биде употребен, но секако е интересно да се види какви технолошки решенија ни подготвуваат големите компании во иднина.

 

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Пет технолошки иновации кои ќе ви го направат животот подобар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.