МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Здравје
6 пијалаци кои ќе ви помогнат да ослабете

6 пијалаци кои ќе ви помогнат да ослабете

сабота, 02 февруари 2019, 11:47ч.   |   L.E.

 Често гледаме што има во чинијата, но не и во чашата. Но, всушност пијалаците се исто толку важни како и храната во процесот на слабеење. Има луѓе кои постојано се на диета, но не успеваат да постигнат тело од соништата. Причината најверојатно се корени и во фактот дека мешаат со пијалаците.

Експертите за исхрана и диетолозите советуваат да ги наведете следниве пијалоци, ако сакате да добиете или да останете на една здрава тежина:

Вода

Не само што пиењето многу вода помага за спречување на апетитот, но и таа е витална во процесите на разградување на маснотиите, бидејќи го помага лачењето и исфрлањето преку уринарниот систем. Водата е важна и за правилно функционирање на телото и за тонусот.

Супа од зеленчук

Таа го зголемува метаболизмот. Направете ја дома, а не се обложувајте на готовите чорби, кои се полни со сол и конзерванси.

Зелен чај

Помага да ја прилагодите гликозата, го зголемува имунитетот, метаболизмот, согорувањето на калориите и е антиоксидант. Пијте по 2 чаши на ден и ќе се заштитите од разни вируси и болести.

Сок од зеленчук

Ги има истите бенефиции како супа од зеленчук, само што се пие најмногу ладен. Може да го пиете секоја сезона во зависност од зеленчукот на сезоната, само внимавајте со солта.

Кафе

Кофеинот го зголемува метаболизмот и помага во разградувањето на мастите. Практично благодарение на оваа состојка, трошите повеќе калории, дури и кога не правите ништо.

Важно е да пиете кафе на полн стомак и да не претерувате со количината, бидејќи во спротивно може да добиете спротивен ефект.

Нискомаслено млеко

Нискомасленото млеко е богато со протеини, витамин Д и калциум, кои ги одржуваат коските здрави и силни. Главната причина поради која вреди да го консумирате, е дека ја добивате дневната доза од корисни состојки и витамини без да додадете дополнителни калории.

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.